Borussia Mönchengladbach

Česko-slovenský portál Borussie Mönchengladbach Vše podstatné o klubu německé Bundesligy na jednom místě Články, ankety, diskuze a mnoho dalšího http://borussia.webgarden.cz/

Shoutboard

Anketa

Počítadlo

TOPlist

Město

Mönchengladbach je město v Severním Porýní-Vestfálsku v Německu. Leží na západ od Rýna mezi Düsseldorfem a hranicí s Nizozemskem.

Původně se nazývalo Gladbach, avšak ve snaze o odlišení názvu od jiného stejnojmenného města (Bergisch Gladbach), bylo v roce 1888 přejmenováno na München-Gladbach. Nový název ovšem vedl k tomu, že lidé město mylně považovali za část Mnichova. Proto v roce 1950 došlo k jeho přejmenování na Mönchen Gladbach a následně, v roce 1960, na dnešní Mönchengladbach.
Počátky lidského osídlení na území města lze sledovat již v době kamenné. Počátky samotného města se spojují s vybudováním opatství v roce 974. Bylo pojmenováno podle místního malého potoka, jehož tok dnes vede pod zemí. Ve 14. století bylo opatství s přiléhajícími vesnicemi povýšeno na město. V roce 1918 bylo k Mönchengladbachu přičleněno blízké město Rheydt, které se později z podnětu Josepha Goebbelse v roce 1933 osamostatnilo. Roku 1975 bylo ale znovu přičleněno zpět jako městská část.

Turistické atrakce: Staré Město (radnice a klášter) v Mönchengladbachu, Rheydt palác, Wickrath palác, Mönchengladbach Hauptbahnhof, stadion Borussie Mönchengladbach.

Ekonomika: Hlavní ekonomickou dominantou v Mönchengladbachu je textilní průmysl. Další výraznou část pak tvoří výroba stavebních strojů a elektrotechnický průmysl.

Slavní rodáci: Joseph Goebbels (ministr propagandy a veřejné osvěty ve vládě Adolfa Hitlera), Heinz-Harald Frentzen (pilot F1), Nick Heidfeld (pilot F1), Hans Heyer (pilot F1), Hugo Junkers (vynálezce a konstruktér), Gunther Netzer (fotbalista), Eko Fresh (hudebník), Hans Jonas (profesor filozofie).

 
Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. 
2012 (c) Borussia CZ/SK (borussiafans@email.cz)